សេអ៊ូល៖ បើតាមការចេញផ្សាយដោយ ទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន AFP នាថ្ងៃចន្ទ ទី៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ អាជ្ញាធរខេត្តនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង បានចេញមុខសុំអភ័យទោស បន្ទាប់ពីអភិបាលម្នាក់ បានលើកឡើងយោបល់ឱ្យ នាំចូលស្រ្តីក្មេងៗពីក្រៅប្រទេស ដើម្បីជំរុញអត្រាកំណើតដែលទាបខ្លាំង នៅក្នុងប្រទេសអាស៉ីបូព៌ាមួយនេះ។កាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅ អភិបាលស្រុក Jindo លោក Kim Hee-soo បាននិយាយថា ភូមិស្រុកនៅតាមទីជនបទ អាចដោះស្រាយបញ្ហារួមថយចំនួនប្រជាជន តាមរយៈការផ្គូរផ្គងបុរសៗដែលនៅលីវ ជាមួយនារីៗដែលមកពីប្រទេសដទៃ ដូចជាវៀតណាម ឬស្រីលង្កាជាដើម។អំឡុងកិច្ចប្រជុំមួយ លោក Kim បានលើកឡើងយ៉ាងដូច្នេះថា «យើងគួរនាំចូលស្រ្តីក្មេងៗពីវៀតណាមឬស្រីលង្កា ដើម្បីឱ្យបុរសៗនៅលីវតាមតំបន់ជនបទ អាចរៀបការជាមួយពួកគេ»។ការអត្ថាធិប្បាយដូចខាងលើ ត្រូវបានថ្កោលទោសដោយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុក ហើយបង្កឱ្យមានការរិះគន់ផ្នែកការទូត ពីសំណាក់ ស្ថានទូតវៀតណាមប្រចាំទីក្រុងសេអ៊ូល។ ជាលទ្ធផលរដ្ឋបាលខេត្ត South Jeolla ដែលគ្រប់គ្រងស្រុក Jindo របស់លោក Kim បានព្យាយាមបន្ធូរបន្ថយភាពចម្រូសចម្រាស ដោយចេញមុខសុំទោស ចំពោះពាក្យសម្តីមិនសមរម្យរបស់លោក Kim និងថាវាបាន បង្កភាពឈឺចាប់ជ្រាលជ្រៅចំពោះប្រជាជនវៀតណាម និងចំពោះស្រ្តីភេទជារួម។ លោក Kim ផ្ទាល់ ក៏បានសុំទោសផងដែរ ដោយ ទទួលស្គាល់ថា ពាក្យសម្តីដែលលោកបានប្រើ គឺមិនសមរម្យពិតមែន។គួរបញ្ជាក់ថា នៅលើពិភពលោក កូរ៉េខាងត្បូងជាប្រទេសដែលមានអត្រាកំណើតដ៏ទាបបំផុតមួយ ហើយបានព្យាយាមចំណាយថវិការាប់ពាន់លានដុល្លារ ទៅក្នុងកិច្ចប្រឹងប្រែង ដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យស្រ្តីមានកូនឱ្យបានច្រើន និងរក្សាស្ថិរភាពនៃចំនួនប្រជាជន៕