អភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ ជួបសំណេះសំណាលជាមួយ គណៈគ្រប់គ្រងសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងបុគ្គលិកអប់រំ ទូទាំងស្រុកភ្នំក្រវាញ និងស្រុកតាលោសែនជ័យ
Thu,08 January 2026 (Time 07:36 PM)
ដោយ ៖ (ចំនួនអ្នកអាន: 47នាក់)
ពោធិ៍សាត់៖ ឯកឧត្តម ខូយ រីដា អភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ នៅថ្ងៃទី០៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ បានអញ្ជើញជួបសំណេះសំណាលជាមួយ គណៈគ្រប់គ្រងសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងបុគ្គលិកអប់រំ ទូទាំងស្រុកភ្នំក្រវាញ ចំនួន ៦១០នាក់ និងទូទាំងស្រុកតាលោសែនជ័យ ចំនួន ៤៤០នាក់ សរុបប្រមាណ ១,០៥០នាក់ ដោយបានការចូលរួមពីលោកអភិបាលរងខេត្ត, លោកប្រធានការិយាល័យប្រជាពលរដ្ឋខេត្ត, លោកប្រធានមន្ទីរអង្គភាពនានាជុំវិញខេត្ត, កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំង៣ និងមន្ត្រីមូលដ្ឋានមួយចំនួនទៀត។
ថ្លែងក្នុងពិធីសំណេះសំណាលទាំង ២ទីតាំង, ឯកឧត្តម ខូយ រីដា បានសម្តែងនូវការកោតសរសើរដោយស្មោះ និងវាយតម្លៃខ្ពស់បំផុត ចំពោះគណៈគ្រប់គ្រងសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងបុគ្គលិកអប់រំទាំងអស់ ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងអស់ពីកម្លាំងកាយចិត្ត ក្នុងការដឹកនាំ និងបង្ហាត់បង្រៀនសិស្សានុសិស្ស ឱ្យទទួលបាននូវចំណេះដឹង ជំនាញ និងសីលធម៌ដ៏ល្អប្រសើរ។
ឯកឧត្តម បានជម្រាបជូនថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងនីតិកាលទី៧ ក្រោមការដឹកនាំរបស់ សម្ដេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានកំណត់យក «ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស» ជាអាទិភាពខ្ពស់បំផុត ក្នុងចំណោមអាទិភាពទាំង៥ នៃយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១។ គោលដៅចម្បងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺបង្កើតនូវ «សាលារៀនគំរូ» ដែលមានគុណភាពពិតប្រាកដ ដើម្បីធានាថាពលរដ្ឋកម្ពុជាម្នាក់ៗមានចំណេះដឹង និងជំនាញច្បាស់លាស់ អាចប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារការងារ និងឈានទៅចូលរួមអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ឱ្យមានការរីកចម្រើន។
ឯកឧត្តមបន្តថា ដើម្បីប្រែក្លាយសាលារៀនរបស់យើង ឱ្យក្លាយជា «សាលារៀនគំរូ» គណៈគ្រប់គ្រងសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងបុគ្គលិកអប់រំ ទូទាំងស្រុកភ្នំក្រវាញ និងស្រុកតាលោសែនជ័យ ក៏ដូចជាសាលារៀនដ៏ទៃផ្សេងទៀតទូទាំងខេត្ត ត្រូវរួមពួតដៃគ្នា ពង្រឹងអភិបាលកិច្ច ពង្រឹងវិធីសាស្ត្របង្រៀន ដោយផ្ដោតលើលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស និងសកម្មភាពរួមរបស់បុគ្គលិកអប់រំទាំងអស់ ជាពិសេសត្រូវដឹកនាំចលនាសិស្សានុសិស្ស ឱ្យចូលរួមរៀបចំសោភ័ណភាព បរិស្ថានសិក្សា និងបំនិនអប់រំទាំងក្នុង និងក្រៅថ្នាក់រៀន ឱ្យបានល្អប្រសើរ៕