ស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច​ក្រុង​​ប៉ោយប៉ែត​ បានត្រលប់មកដូចដេីមវិញហេីយ​ បន្ទាប់ពីមានកិច្ចព្រមព្រៀងឈប់បាញ់
Tue,06 January 2026 (Time 06:18 PM)
បន្ទាយមានជ័យ៖​ ក្រុងប៉ោយប៉ែត ដែលជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់បំផុតរបស់ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​ ជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏​មមាញឹក​មួយ​ នៅតែ​បន្ត​ដំណើរការ​​ធម្មតា ទោះបី​ជាមាន​ការបិទ​ព្រំដែន​ថៃ​ជា​ឯកតោភាគី និង​ការឈ្លានពាន​ដោយ​អាវុធ​របស់​ថៃ​កាលពីពេលថ្មីៗ​នេះ​ ដែលបានបង្ហាញ​ពី​ភាព​ធន់ ទោះបីជា​ជម្លោះ​រំខាន​ដល់​ចលនា​ឆ្លងដែន និង​សន្តិសុខ​នៅតែ​ផុយស្រួយ​ក៏ដោយ។​ ទីនេះជា​មូលដ្ឋាន​អាជីវករ​ បុគ្គលិក អ្នកជំនួញ​ទាំង​ខ្មែរ និង​ជន​បរទេស​ ៦៩​ជាតិ​សាសន៍ រួមទាំងជនជាតិ​ថៃ​រាប់​ម៉ឺន​នាក់​ផងដែរ។​
ជាការសង្កេត​ ផ្លាកសញ្ញា​ភាសា​ថៃ​ និងប្រាក់​បាត​ថៃ​ នៅតែ​ត្រូវបាន​ប្រើប្រាស់​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​នៅក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​ប្រចាំថ្ងៃ ហើយ​អាជីវកម្ម​ជាច្រើន ជាពិសេស​នៅក្នុង​វិស័យ​លក់រាយ សេវាកម្ម និង​ម្ហូបអាហារ ត្រូវបាន​ដំណើរការ​ដោយ​មានការ​ចូលរំណែក​ពី​ជនជាតិ​ថៃ ឬ​ផ្តល់​សេវាកម្ម​ជា​ចម្បង​ដល់​អតិថិជន​ថៃ​។​
លោក ប៉ាន់ខែម ប៊ុនថន នាយករងខុទ្ទកាល័យនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះមូលដ្ឋានខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បាន​ឱ្យដឹងថា ទីក្រុងប៉ោយប៉ែត​ មិន​មែន​ជា​មូលដ្ឋាន​របស់​កងទ័ព មិន​មែនជា​ទីកន្លែង​ធ្វើ​សឹក​សង្គ្រាម​ទេ​​ តែវាជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម ដែលមាន​ទំនុក​ចិត្ដ​ពី​បណ្ដា​ប្រទេស​ជាច្រើន​លើសកលលោក​។ ផ្សារ​រាត្រី​ប៉ោយប៉ែត គឺជា​សរសៃឈាម​ពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏​សំខាន់​មួយ​របស់​ទីក្រុង ហេីយនៅតែ​បន្ត​ទាក់ទាញ​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​នៅពេលយប់។
លោក ប៉ាន់ខែម ប៊ុនថន បានបញ្ជាក់ថា​ ទោះបីជា​ប្រទេស​កម្ពុជា រួមទាំង​ប៉ោយប៉ែត ត្រូវបាន​ទទួលរង​ការវាយប្រហារ​យ៉ាងខ្លាំង​ក្លា​ដោយ​យោធា​ថៃ​ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​សប្តាហ៍​ថ្មីៗ​នេះ​ក៏ដោយ សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​នៅក្នុង​ទីក្រុងនេះ​មិនទាន់បាន​បញ្ឈប់​នៅឡើយ​ទេ​។​ កងទ័ព​ថៃ​បាន​ទម្លាក់​គ្រាប់បែក​ជាច្រើន​គ្រាប់​នៅ​ជាយក្រុងនេះ​ ដោយសារតែលក្ខណៈ​ស៊ីវិល និង​ពាណិជ្ជកម្ម​របស់​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត គឺជា​ហេតុផល​សំខាន់​មួយ​ដែល​វា​មិនត្រូវ​បានកំណត់​គោលដៅ​ក្នុងការវាយប្រហារពីយោធាថៃ។
លោក ប៉ាន់ខែម ប៊ុនថន បានលេីកឡេីងយ៉ាងដូច្នេះថា៖ «មកដល់​ថ្ងៃទី​៥ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០២៦ ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​មាន​ស្ថានភាព​ល្អប្រសើរ​ដូច​មុន​ពេល​រងការ​វាយ​ប្រហារ​ប្រដាប់​អាវុធ​ពីកងទ័ពថៃ​ រួមទាំង​ការចរាចរណ៍​ដ៏​មមាញឹក ការ​បើក​អាជីវកម្ម ដែល​ស្ទើរតែ​ ១០០​ភាគរយ​ ប្រក្រតី​ភាព​ឡេីងវិញ។ នេះ​ជាមូលហេតុ​ចម្បងមួយ​ដែល​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​មិន​រងការ​វាយប្រហារ​ឈ្លានពាន​ពី​កងទ័ព​ថៃ រួមនឹងការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ស្រប​ច្បាប់​របស់​ជន​បរទេស​ ៦៩​ជាតិ​សាសន៍​នៅទីនេះ​ ហេីយជនជាតិថៃមានច្រេីនជាងគេ»។
លោក ប៊ុនថន បានរៀបរាប់ថា​ យ៉ាង​ណាមិញ ក្នុងការ​ទប់​ទល់​នឹងការ​ប្រើ​ប្រាស់​លេស​វាយ​ប្រហាររបស់​​ថៃ មិន​មែន​ជា​រឿង​ងាយ​ស្រួល​នោះ​ទេ​ ហើយ​វា​ទាមទារ​ឱ្យ​អ្ន​ក​គ្រប់​គ្រង​មូលដ្ឋាន​ចេះ​បត់​បែន​ទៅតាម​ស្ថានភាពជាក់ស្ដែង ជាពិសេស​ការ​មិន​តបត​ពីសំណាក់​កងទ័ពកម្ពុជា ព្រោះ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​មិនមែន​ជាមូលដ្ឋាន​យោធាទេ។​ អំឡុងពេល​កងទ័ព​ថៃ​វាយ​ប្រហារ​ដោយ​ផ្លោងគ្រាប់​ជាច្រើន​គ្រាប់​ ដែលមិន​មានការ​តប​តពីភាគី​កម្ពុជា ប្រជាពលរដ្ឋ​​ភូមិ​ទំនប់ក៥ ភូមិ​ព្រៃព្រិច ភូមិព្រៃគប់ និង​ភូមិ​អូរល្ហុង ត្រូវបាន​ជម្លៀស​ទៅកាន់​ទី​សុវត្ថិភាព ឥលូវពួកគេ​បាន​វិល​ត្រលប់ទៅកាន់​លំនៅឋាន​វិញ​អស់ហេីយ។
លោក ប៊ុនថន បានបញ្ជាក់ថា​ អំឡុង​ពេលការ​វាយ​ប្រហារ​រំលង​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​បាន​សម្រេច​ចិត្ដ​ចាកចេញ ខណៈ​ភាគច្រើន​ទៀត​បន្ដ​ស្នាក់នៅ រួមទាំង​ជន​បរទេស ជាពិសេស ជនជាតិ​ថៃ​ និងជនជាតិចិន។ ជាក់ស្តែងភោជនីយដ្ឋាន​ជនជាតិចិនមួយ​ដែល​បន្ដ​បើកទ្វារ​ទោះ​កងទ័ព​ថៃ​ផ្លោង​គ្រាប់​រំលង​ លាន់​សន្ធឹក​ខ្លាំង​យ៉ាង​ណាក៏ដោយ​ថា​ ក៏នៅតែបេីកដំណេីរការជាធម្មតា​ ដោយសារតែទីក្រុង​នេះ​មានសុទ្ធតែ​ពលរដ្ឋ​ស៊ីវិល អ្នក​ធ្វើការស្រប​ច្បាប់ និង​អាជីវកម្ម​ស្រប​ច្បាប់​។​ ក្នុងឱកាសនោះលោកក៏បានអំពាវនាវដល់​អាជីវករ និង​អ្នក​វិនិយោគ​ផ្សេងៗ សូម​បន្ដ​ជឿ​ជាក់​​លើ​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និង​ថ្នាក់​នឹកនាំកម្ពុជា ដោយបានផ្ដល់​ភាព​កក់​ក្ដៅ​ជូន​គាត់​គ្រប់​ពេលវេលា​ទាំងអស់​ មិន​មានការ​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​ទោមនស្ស​ណាមួយ​កើត​ឡើង​នោះទេ ហើយ​នៅតែបន្ដ​ធានា​លើ​កិច្ចការងារ​ផ្សេង​ៗ ដែល​គាត់​កំពុងតែ​ប្រកប​នៅទីនោះ។
លោក​ ប៊ុនថន​ បានទទួល​ស្គាល់ថា ផែនការ​យុទ្ធសាស្ដ្រ​អភិវឌ្ឍ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​រង​ផលប៉ះពាល់​ពីសង្គ្រាម​ឈ្លាន​ពាន​របស់​ថៃ​មែន​ តែ​ដំណើរ​អភិវឌ្ឍ​នៅតែ​ឆ្ពោះទៅ​មុខ​ ទោះ​ការងារ​ខ្លះ​ត្រូវ​រ៉ាំង​ស្ទះ និងមាន​សន្ទុះ​យឺត​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ​៕