សៀមរាប៖ ប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ បានឲ្យដឹងថា ជម្លោះដែលកើតឡើងពីការឈ្លានពានរបស់យោធាថៃ មកលើកម្ពុជា បានធ្វើឲ្យមានការបិទព្រំដែនគោករវាងប្រទេសទាំងពីរ ដែលការណ៍នេះបានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់មួយផ្នែកធំសម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍ ។ ប៉ុន្តែទោះយ៉ាងនេះក្តី វិបត្តិនេះក៏ជាឱកាសសម្រាប់កម្ពុជាក្នុងការពង្រឹងវិស័យនេះឲ្យកាន់តែខ្លាំង។លោក អែល សម្ភស្ស អ្នកគ្រប់គ្រងភោជនីយដ្ឋានភូមិទ្រាំង ក្នុងសង្កាត់ស្លរក្រាម ក្រុងសៀមរាប បានឲ្យដឹងថា នៅមុនពេលមានជម្លោះព្រំដែន អាជីវកម្មរបស់លោក មានដំណើរការល្អ ប៉ុន្តែវាបានធ្លាក់ចុះវិញនៅចុងឆ្នាំ២០២៥ ពោលគឺនៅពេលដែលមានអំពើឈ្លានពានមកលើប្រទេសកម្ពុជា ពីសំណាក់យោធាថៃ។ចំណែក លោក ឌុច សារ៉េត ជាប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ខេត្តសៀមរាបម្នាក់ដែរនោះក៏បានលើកឡើងប្រហាក់ប្រហែលគ្នានឹងលោក សម្ភស្ស ដែរ ។ ប៉ុន្តែលោក យល់ថា វិបត្តិនេះ វាបានបង្កើតជាកាលានុវត្តភាពថ្មីសម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា។លោក សារ៉ាត បានលើកឡើងក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាននាល្ងាចថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ថា តាមរយៈជម្លោះដែលកើតឡើងនេះ វាបានបង្កើតជាកាលានុវត្តភាពថ្មីសម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍ ពិសេសភ្ញៀវទេសចរក្នុងការជ្រើសរើសវិធីសាស្រ្តក្នុងការធ្វើដំណើរបែបថ្មី។ លោកថា “ពីមុនភ្ញៀវជ្រើសរើសក្នុងការធ្វើដំណើរតាមព្រំដែនគោក ប៉ុន្តែឥឡូវពួកគេដូរពីការហោះហើរពីទីក្រុងមួយៗ មកកាន់រាជធានីភ្នំពេញ ឬខេត្តសៀមរាប។ នេះក៏ជាឱកាសមួយសម្រាប់កម្ពុជា ស្របពេលដែលព្រលានយន្តហោះធំៗបានដំណើរការ រួមមានព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាប-អង្គរនិងព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ”។យោងតាមរបាយការណ៍របស់គ្រឹះស្ថានអង្គរ នៅក្នុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ដែលជាពេលយោធាថៃ បើកការបាញ់ប្រហារមកលើកម្ពុជាជាលើកទី២នោះ ចំនួនអ្នកទេសចរបរទេសដែលបានទិញសំបុត្រចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរ មានការធ្លាក់ចុះប្រមាណជិត៣០ភាគរយ បើធៀបនឹងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤។បើទោះយ៉ាងនេះក្តី ប្រតិបត្តិករវិស័យទេសចរណ៍ បានរំពឹងថា គោលនយោបាយលើកលែងទិដ្ឋាការចំពោះអ្នកទេសចរចិន ក៏នឹងជួយជំរុញដល់កំណើនទេសចរមកលេងនៅកម្ពុជាឡើងវិញ។ ទន្ទឹមនេះ ក្រុមប្រតិបត្តិករ ក៏បានស្នើដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បន្តក្នុងការលើកលែងទិដ្ឋការចំពោះប្រទេសគោលដៅដទៃទៀត ដូចជាប្រទេសឥណ្ឌាជាដើម៕