លោកជំទាវ ឡោក ខេង ថ្លែងអំណរគុណជូនចំពោះមិត្តភក្តិអន្តរជាតិ ដែលបានគាំទ្រដល់បទឈប់បាញ់
Thu,31 July 2025 (Time 10:33 AM)
ដោយ ៖ (ចំនួនអ្នកអាន: 124នាក់)
ភ្នំពេញ៖ លោកជំទាវ ឡោក ខេង ប្រធានគណៈកម្មការសុខាភិបាល សង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន យុវនីតិសម្បទា ការងារ បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងកិច្ចការនារី នៃរដ្ឋសភា ( គណៈកម្មការទី៨) បានថ្លែងបទអន្តរាគមន៍ ក្នុងសន្និសីទពិភពលោក នៃប្រធានសភា លើកទី៦ កិច្ចពិភាក្សាវគ្គទី៣ «ការសម្រេចបាន SDGs ក្នុងឆ្នាំ២០៣០៖ តើអ្វីជាកាលានុវត្តភាពថ្មី នៃសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ?» នាថ្ងៃទី៣០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥
ប្រទេសកម្ពុជាប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងពេញទំហឹងក្នុងការសម្រេចបាននូវ SDGs នៅឆ្នាំ 2030 ជាមួយនឹងចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងក្នុងការកសាងប្រទេសជាតិមួយប្រកបដោយវិបុលភាព ស្អិតរមួត សង្គម ការអប់រំ និងវប្បធម៌ដ៏រស់រវើក ដែលត្រូវបានដាក់បញ្ចូលក្នុងក្របខ័ណ្ឌ SDGs កម្ពុជា (2016-2030) ដែលគាំទ្រដោយចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ 2050
លោកជំទាវបន្តទៀតថា ការសម្រេចបាននូវចំណុចនេះតម្រូវឱ្យមានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិដ៏រឹងមាំ និងនិរន្តរភាព ដោយបើកផ្លូវថ្មីសម្រាប់កិច្ចសហការ។ SDGs គូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃភាពជាដៃគូពហុភាគីដែលពាក់ព័ន្ធនឹងរដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន និងសង្គមស៊ីវិល។ ម្យ៉ាង​ទៀត យើង​ត្រូវ​ពង្រឹង​ភាព​ជា​ដៃគូ​រវាង​សាធារណៈ និង​ឯកជន និង​ប្រជាជន។យើងត្រូវការសន្តិភាព និងស្ថិរភាព ដែលយើងមិនអាចសម្រេចបាន SDGs។
ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយនេះ លោកជំទាវសូមថ្លែងអំណរគុណជូនចំពោះមិត្តភក្តិអន្តរជាតិ ដែលបានគាំទ្រដល់បទឈប់បាញ់ សូមអរគុណដល់ ម៉ាឡេស៊ី និងសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលជាសហអ្នករៀបចំកិច្ចប្រជុំ ថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយមានការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីប្រទេសចិន។ ខ្ញុំសូមអរគុណដោយផ្ទាល់ជូនចំពោះ ឯកឧត្តម ដូណាល់ត្រាំ និងសូមអរគុណយោធាកម្ពុជា និងថៃដែលបានអនុវត្តយ៉ាងពេញលេញនូវបទឈប់បាញ់នេះ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដើម្បីអនុវត្តបទឈប់បាញ់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព យើងត្រូវក្រុមអធិការកិច្ចអន្តរជាតិមួយ និងអ្នកសង្កេតការណ៍ដើម្បីត្រួតពិនិត្យកិច្ចព្រមព្រៀងឈប់បាញ់ខាងលើដោយហ្មត់ចត់ និងយុត្តិធម៌។
លោកជំទាវ សូមអំពាវនាវដល់សមាជិកសភាទាំងអស់នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះរក្សាតម្លៃនៃសន្តិភាព និងប្រកាន់ខ្ជាប់នូវធម្មនុញ្ញអង្គការសហប្រជាជាតិ និងឱ្យរដ្ឋាភិបាលទទួលខុសត្រូវចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្ត និងកាតព្វកិច្ចជាសកល រួមទាំងការសម្រេចបាននូវ UNSDGs ផងដែរ៕