ភ្នំពេញ៖ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ(ACU) បានទទួលការងារប្រកាសទ្រព្យសម្បត្តិ និងបំណុលក្នុងឆ្នាំ គិតទាំងការប្រកាសទ្រព្រសម្បត្តិ និងបំណុលតាមរបប ២ឆ្នាំ មាន២២ ៣៥៣រូប តែងតាំងថ្មី ១ ១៤៤រូប លាលែង ចប់អាណត្តិ ៤០៨រូប បញ្ឈប់ពីតំណែង ១២រូប ចូលនិវត្តន៍ ៥៥៥ រូប សរុបអ្នកបានមកប្រកាសទ្រព្យសម្បត្តិ និងបំណុល ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ មានចំនួន ២៤ ៤៧៨រូប។ដោយឡែកក្នុងខែធ្នូ មានមន្ដ្រីចំនួន ១២៧រូប បានមកប្រកាសទ្រព្យសម្បត្តិ និងបំណុល ក្នុងនោះមន្ដ្រីទើបទទួលបានការតែងតាំងថ្មីចំនួន ៦១រូប, មន្ដ្រី ២រូប បានប្រកាសក្រោយបញ្ឈប់ពីមុខតំណែង និង ៤៦រូបទៀត បានមកប្រកាសទ្រព្យសម្បត្តិ និងបំណុល ដោយមូលហេតុលាឈប់ ចូលនិវត្តន៍និងចប់អាណត្តិ។ នេះបើតាមការឱ្យដឹងពី លោក យ៉ិនទៀង ពុទ្ធិរិទ្ធ ប្រធានស្តីទី អ.ប.ព. បានបង្ហាញនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាជាតិប្រឆាំងអំពើពុករលួយ (ក.ជ.ប.ព.) លើកទី៥ អាណត្តិទី៤ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ប្រធាន ក.ជ.ប.ព. នៅរសៀលថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥។លោក យ៉ិនទៀង ពុទ្ធិរិទ្ធ បានបន្ថែមថា សម្រាប់ការងារពាក្យប្ដឹង ទទួលបានក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ACU បានទទួល ៤៧៧ ពាក្យប្តឹង ក្នុងនោះពាក្យប្តឹងអនាមិកមាន ១៣៥ (២៨,៣០%), ពាក្យប្តឹងចំនួន ២៩ មិនពាក់ព័ន្ធអំពើពុករលួយ, ពាក្យប្តឹងចំនួន ១២៥ បានចាត់ឱ្យបំភ្លឺ, ពាក្យប្តឹងចំនួន ១២៧ ក្រោយវិភាគ-ស្រាវជ្រាវ-សុំការបំភ្លឺ មិនពាក់ព័ន្ធអំពើពុករលួយ, កំពុងបន្តស្រាវជ្រាវ ប្រមូលព័ត៌មានបន្ថែម ចំនួន១៧៩ ពាក្យប្តឹង, អន្តរាគមន៍ឱ្យជួយដោះស្រាយ ៩ពាក្យប្តឹង, កសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការ ០៨សំណុំរឿង។ ក្នុងខធ្នូនេះ ACU ក៏បានដំណើរការពិនិត្យ វិភាគ និងធ្វើការសម្រេច លើពាក្យប្ដឹងដែលមានក្នុងខែនេះ សរុបចំនួន ៣៦ ពាក្យប្ដឹងផងដែរ។សូមបញ្ជាក់ថា ក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាជាតិប្រឆាំងអំពើពុករលួយ (ក.ជ.ប.ព.) លោក យ៉ិនទៀង ពុទ្ធិរិទ្ធ ក៏បានរាយការណ៍ជូននាពេលនោះដែរ អំពីការងារប្រកាសទ្រព្យសម្បត្តិ និងបំណុលតាមរបប ២ឆ្នាំ សម្រាប់ឆ្នាំគត់គូរ ២០២៦ ដែលនឹងចាប់ដំណើរការ ពីថ្ងៃទី១ ខែមករា ដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ និងសំណើសុំគោលការណ៍សម្រួលការប្រកាសទ្រព្យសម្បត្តិ និងបំណុល ដល់កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធចាប់ពីថ្នាក់វរសេនីយ៍ឯកឡើងទៅ ដែលជាប់ដៃនៅសមរភូមិខាងមុខ៕