ការប្រារព្ធពិធីអបអរសាទរ ទិវាសន្តិភាពនៅកម្ពុជា និងខួបលើកទី២៧ បង្ហាញនូវការ« ដឹងគុណស្ថាបនិកមគ្គុទ្ទេសក៍ឯក និងប្រតិបត្តិករនយោបាយ ឈ្នះ ឈ្នះ »២៩ ធ្នូ ១៩៩៨ ~ ២៩ ធ្នូ ២០២៥។
សម្តេចព្រះឧត្តមវង្សាគូ សុភាព បាន ដឹកនាំក្រុមយុវជននៃសហភាពសហព័ន្ធ
យុវជនកម្ពុជា ប្រជាពលរដ្ឋធ្វើពិធី
សាសនា នៅល្ងាចថ្ងៃទី២៩ខែធ្នូ នេះផងដែរ។
ពិធីសាសនានេះដែរបានបង្ហាញសេចក្តី
កតញ្ញូនិងការគោរពយ៉ាងខ្ពស់ចំពោះវីរកងទ័ព និងការលះបង់ដ៏ថ្លៃថ្លារបស់កង ទ័ព ដែលបានឈរជើងយ៉ាងរឹងមាំ ការ ពារជាតិ ការពារទឹកដី និងអធិតេយ្យភាពរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ។
បន្ថែមពីនេះគឺជាការបង្ហាញថាប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប មិនដែលភ្លេច និងមិន ដែល មើលរំលងការពលីជីវិត រួមទាំងការលះបង់របស់កងទ័ពឡើយ។
តាមទស្សនៈសាសនា ការឧទ្ទិសកុសល គឺជាការផ្សាយសេចក្តីមេត្តា ដល់វញ្ញាណក្ខន្ត វីរកងទ័ព ដែលបានស្លាប់ក្នុងបុព្វ ហេតុការពារជាតិ ឱ្យបានទៅដល់សេចក្តីស្ងប់សុខ យោលយោងកំណើតនៅទីល្អ
ព្រមទាំងជាការលួងលោមចិត្តដល់គ្រួ សារ កងទ័ព ដែលបានពលីផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះក៏ជាការចូលរួមលើកម្ពស់
ស្មារតីសាមគ្គីភាព របស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការគាំទ្រ ជឿជាក់លើរាជរដ្ឋាភិបាល និងសាមគ្គីភាពដែលឈរលើឆន្ទៈមិមគាំទ្រ សង្គ្រាម ហើយជំរុញឱ្យស្តារនូវជំនឿ ទុកចិត្តរវាងប្រជាជនៃប្រទេសទាំងពីរ ដោយធម៌អហិង្សា និងសាកលភាពសាសនា។
ពង្រឹងស្មារតីរួបរួមជាតិតាមរយៈការចូល រួមគាំទ្រដល់វីរកងទ័ពខ្មែរ ដែលកំពុងប្រឈមមុខក្នុងសង្គ្រាមឈ្លានពាន ពីណាក់យោធាថៃ ដើម្បីការពារថែរក្សា ទឹក ដី ជូនជាតិ មាតុភូមិ។
ក្នុងស្ថានភាពដែលប្រទេសជាតិកំពុងប្រ ឈមនឹងវិបត្តិ និងភាពតានតឹង យើងត្រូវឈរលើមូលដ្ឋាននៃសាមគ្គីភាព សេចក្តី យល់ចិត្តគ្នា និងការទទួលខុសត្រូវរួម
គ្នា ។
សន្តិភាពមិនមែនកើតឡើងដោយ អំពើហិង្សាឡើយ ប៉ុន្តែកើតចេញពីចិត្តដែល ស្ងប់ ពោរពេញដោយមេត្តា ករុណា និងបញ្ញា។
យុវជនគឺជាកម្លាំងស្នូលនៃសង្គម និងជា កម្លាំងសង្ឃឹមរបស់ជាតិ។ការចូលរួមរបស់យុវជនក្នុងសកម្មភាពសាសនា និងសង្គម មិនត្រឹមតែបង្ហាញពីស្មារតី ស្នេហាជាតិទេ ប៉ុន្តែជាការបញ្ជាក់ថា៖ យុវជនខ្មែរ ជ្រើសរើសផ្លូវសន្តិវិធី សីល ធម៌ និងការរួមចំណែកដោយការទទួល
ការទទួលខុសត្រូវ ដើម្បីរក្សាសន្តិភាព និងស្ថិរភាពសង្គម។
ព្រឹត្តិការណ៏ នេះជាការអបអរសាទរ ខួប ២៧ឆ្នាំ នៃនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ របស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងអបអរ សាទរទិវាសន្តិភាពនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ ២០២៥ និងខួប៧ឆ្នាំនៃការ បង្កើតវិមានឈ្នះឈ្នះ ។
ខួប២៧ឆ្នាំនៃនយោបាយឈ្នះ ឈ្នះ នេះកម្ពុជាបានអនុវត្តប្រកបដោយភាពជោគជ័យនូវនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ ដែលដាក់ចេញដោយសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុងការបញ្ចប់សង្គ្រាមស៊ីវិលនៅ ក្នុង ប្រទេសកម្ពុជា នាំមកនូវសុខសន្តិ ភាព និងការអភិវឌ្ឍន៍ពេញផ្ទៃប្រទេស និងអបអរសាទរ «ទិវាសន្តិភាពនៅកម្ពុជា» ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​បានកំណត់​យក​ថ្ងៃទី​២៩ ខែធ្នូ ជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ​ ជា​ថ្ងៃ​បុណ្យជាតិ​ផ្លូវការ​មួយ​នៅ​ព្រះរាជាណា ចក្រ​កម្ពុជា ​ដើម្បី​ជាការ​ឆ្លើយតបទៅនឹង​បំណងប្រាថ្នា​ដ៏​ពិសិដ្ឋ​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា គឺ​ការស្រឡាញ់​សន្តិភាព ហើយ​ស្អប់ខ្ពើម​សង្គ្រាម។ មាននយោបាយឈ្នះឈ្នះ មានសុខសន្តិភាព និងមាន ការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនគ្រប់វិស័យ ៕