កម្មវិធីដើរដើម្បីសន្តិភាព នៅរាជធានីភ្នំពេញ​ នឹងមានមហាជនចូលរួម​ ៣ម៉ឺននាក់​ នៅរសៀលថ្ងៃទី១៨​ ខែធ្នូ​ នេះ
Thu,18 December 2025 (Time 02:24 PM)
ភ្នំពេញ៖​ កម្មវិធីដើរដើម្បីសន្តិភាព (March for Peace)​នឹងមានមហាជនចូលរួម​ ៣ម៉ឺននាក់​ នៅរសៀលថ្ងៃទី១៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥​ ដេីម្បីបង្ហាញពីស្មារតីស្រឡាញ់សន្តិភាពរបស់កម្ពុជា ជាពិសេសជំរុញឱ្យមានការគោរពបទឈប់បាញ់ និងកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាព សំដៅសម្រេចបានសន្តិភាពរវាងកម្ពុជា និងថៃ។​ ការដើរដើម្បីសន្តិភាព ទាំងអស់គ្នាចង់បានសន្តិភាព មិនចង់ឃើញការបំផ្លិចបំផ្លាញ វិនាសកម្ម និងការបាត់បង់អាយុជីវិតទាំងសងខាង ព្រោះនេះជាអ្វីដែលកម្ពុជាធ្លាប់បានឆ្លងកាត់រួចហើយ។​ នេះបេីយោងតាមការបង្ហាញឱ្យដឹងក្នុងកិច្ចប្រជុំមួយជាមួយអាជ្ញាធរខណ្ឌទាំង១៤ និងកងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ក្រោមអធិបតីភាព លោក ឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ​ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៨​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០២៥​ នៅសាលារាជធានីភ្នំពេញ​។
កិច្ចប្រជុំនេះក៏មានការអញ្ជើញចូលរួមពី​ លោក សុខ សប្បាយណា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមុខងារសាធារណៈ​ និងជាសមាជិកគណៈអចិន្រ្តៃយ៍ សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.)​ តំណាងលោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្ត្រីមុខងារសាធារណៈ​ និងជាប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា។
លោក ឃួង ស្រេង បានលើកឡើងថា កិច្ចប្រជុំនេះធ្វើឡើង ដើម្បីរៀបចំសន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់សាធារណៈនៅក្នុងពិធីដើរដើម្បីសន្តិភាព (March for Peace)ឱ្យបានល្អប្រសើរ មិនមានអ្វីរាំងស្ទះ។​ កម្មវិធីនេះធ្វើឡើងដើម្បីបង្ហាញពីបំណងចង់បានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ​ គឺស្មារតីស្រឡាញ់សន្តិភាព ជំរុញឱ្យគោរពបទឈប់បាញ់ និងកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាព សំដៅសម្រេចបានសន្តិភាពរវាងកម្ពុជា និងថៃ។
លោកស្នើឱ្យអាជ្ញាធរ​ និងកម្លាំងគ្រប់ប្រភេទទាំងអស់ ការពារសន្តិសុខឲ្យបានល្អបំផុត ជាមួយនឹងការពិនិត្យឡើងវិញចំពោះការដាក់ទង់ជាតិនៅតាមទីសាធារណៈពិសេសជុំវិញកន្លែងប្រារព្ធពិធី។​ ជាមួយនេះការពិនិត្យអាវុធជាតិផ្ទុះ ក៏ត្រូវធ្វើឡើងផងដែរដើម្បីធានាថា សន្តិសុខ សុវត្ថិភាពសម្រាប់មហាជនអ្នកចូលរួមក្នុងពិធីគឺបានល្អ​១០០ភាគរយ។
លោក ឃួង ស្រេង​ ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា​ ក្នុងនាមអាជ្ញាធរក៏ដូចជាកងកម្លាំងទាំងអស់ក៏ត្រូវពិនិត្យមើលប្រជាពលរដ្ឋ ដែលចូលរួមក្នុងពិធីនេះផងដែរ ដោយមិនត្រូវឱ្យពួកគាត់ធ្វើសកម្មភាពអ្វីដែលជ្រុល ប្រាសចាកនូវអ្វីដែលជាគោលបំណងរបស់កម្មវិធីរបស់យើងចង់បានឡើយដូចជាការប្រមាទ ព្រះមហាក្សត្រ ថ្នាក់ដឹកនាំថៃ ក៏ដូចកាយករូបថត ព្រះមហាក្សត្រ ឬថ្នាក់ដឹកនាំថៃ មកជាន់ឈ្លី ឬដុតចោលជាដើម ដែលនេះមិនបង្ហាញពីភាពថ្លៃថ្នូររបស់ប្រជាជាតិកម្ពុជានោះទេ។
លោក ឃួង ស្រេង បានបញ្ជាក់ទៀតថា ជាគម្រោងក្នុងពិធីនេះនឹងមានមហាជនចូលរួមប្រមាណ​ ៣ម៉ឺននាក់។ ដូច្នេះកងកម្លាំងត្រូវអនុវត្តនូវអ្វីដែលជាគម្រោងផែនការដែលបានគ្រោងទុក ហើយក្រោយកម្មវិធីត្រូវបានបញ្ចប់ក៏បានគិតគូរទៅដល់ការប្រមូលសំអាតសំរាមផងដែរ មានន័យថា កម្មវិធីបញ្ចប់នៅទីតាំងប្រារព្វពិធីគឺមិនមានសំរាម និងមានបរិស្ថានល្អប្រសើរជាធម្មតាឡើងវិញ។
លោក សុខ សប្បាយណា ក៏បានលើកឡើងដែរថា​ ការរៀចំកម្មវិធី ដើរដើម្បីសន្តិភាព (March for Peace)នឹងមានមហាជនចូលរួម៣ម៉ឺននាក់ មិនមែនខ្លាចគេ​ ឬយើងទន់ខ្សោយនោះទេតែយើងចង់បញ្ជាក់ថា​ យើងទាំងអស់គ្នាចង់បានសន្តិភាព មិនចង់ឃើញការបំផ្លិចបំផ្លាញ វិនាសកម្ម និងការបាត់បង់អាយុជីវិតទាំងសងខាងដោយសារសង្គ្រាម ព្រោះនេះជាអ្វីដែលកម្ពុជាធ្លាប់បានឆ្លងកាត់រួចហើយ។
គួរបញ្ជាក់ថា​ ក្រោយបញ្ចប់កិច្ចប្រជុំអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានដឹកនាំកងកម្លាំង និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធចុះពិនិត្យដល់ទីតាំងផ្ទាល់ផងដែរ ដោយចាប់ផ្ដើមដើរត្រួតពិនិត្យពីផ្សាររាត្រី រហូតទៅដល់រង្វង់មូលសម្ដេចជួនណាត​ និងបន្តទៅដល់វិមានឯករាជ្យដែលជាកន្លែងប្រារព្ធពិធីធំ ដើម្បីធានាថា អ្វីដែលជាគម្រោងដែលបានរៀបចំ គឺដាច់ខាតត្រូវតែទទួលបានជោគជ័យ​ ១០០ភាគរយ៕