ជនភៀសសឹកនៅតាមជំរុំ បានកើនឡើងដល់ ១៥០,០០០នាក់ ដោយមិនគិតពីអ្នកទៅស្នាក់នៅផ្ទះបងប្អូន
Thu,11 December 2025 (Time 09:03 PM)
ដោយ ៖ (ចំនួនអ្នកអាន: 26នាក់)
សៀមរាប៖ លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី គន់ គីម អនុប្រធានទី១ គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ (NCDM) បានឱ្យដឹងថា មកដល់ព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ មានជនភៀសសឹកប្រហែល ៤០ ០០០គ្រួសារ ប្រហាក់ប្រហែល ១៣០ ០០០ ទៅ ១៥០ ០០០នាក់ កំពុងស្ថិតនៅក្នុងជម្រកបណ្តោះអាសន្ន ដោយខេត្តសៀមរាបទទួលបានចំនួនច្រើនបំផុតនៃការមកដល់ បន្ទាប់ពីការវាយប្រហាររបស់ថៃយ៉ាងខ្លាំងនៅតាមព្រំដែន។
លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី គន់ គីម បានឱ្យដឹងដូចនេះនៅជំរំជនភៀសខ្លួន វត្តប្រាសាទបុទុមមោង ក្នុងខេត្តសៀមរាប នៅព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ខណៈកំពុងត្រួតពិនិត្យជនភៀសខ្លួននៅមជ្ឈមណ្ឌលនោះ ដែលកំពុងភៀសសឹកចូលយ៉ាងលឿន។​ លោកមានសាសន៍ថា ជនភៀសសឹកទាំងអស់មានការផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងពីរដ្ឋាភិបាលក្នុងការស្តុកទុក និងការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីសប្បុរសជន។ ទន្ទឹមនេះរដ្ឋាភិបាលកំពុងយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងចំពោះជនភៀសខ្លួននៅគ្រប់ទីតាំងទូទាំងប្រទេស។
លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាក់ថា រដ្ឋាភិបាលបានរក្សាស្ថិរភាពនៃការគ្រប់គ្រងជនភៀសខ្លួន និងជំនួយមនុស្សធម៌ ទោះជាមានការកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័សដែលបណ្តាលមកពីការឈ្លានពានរបស់យោធាថៃក៏ដោយ។
សូមបញ្ជាក់ថា​ យោធាថៃ​បាន​បើក​ការ​វាយ​ប្រហារ​យ៉ាង​ខ្លាំងកាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៧ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥​ ដោយ​ឈ្លាពានទឹក​ដី​កម្ពុជា​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន ប្រមាណ​ ៨០០គីឡូម៉ែត្រ ពី​ខេត្ត​ព្រះវិហារ ទៅ​ខេត្ត​កោះកុង។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ នៅថ្ងៃទី១០​ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥​ បានឱ្យដឹងថា​ នៅក្នុងខេត្តចំនួន៧​ ជនភៀសសឹកបានកេីនដល់​ ៥ម៉ឺន​ ៦ពាន់គ្រួសារ​ ស្មេីនឹង​ ១សែន​ ៩ម៉ឺននាក់​ ដោយមួយចំនួនបានទៅស្នាក់នៅផ្ទះបងប្អូន៕