រយៈពេល៣ថ្ងៃ ក្នុងពិធីបុណ្យអុំទូក ភ្ញៀវទេសចរជាង១២ម៉ឺននាក់ បានមកលេងខេត្តបាត់ដំបង កើនជាង១២% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៤
Sat,08 November 2025 (Time 01:28 PM)
បាត់ដំបង ៖ ភ្ញៀវទេសចរជាតិ អន្តរជាតិ ប្រមាណជាង១២ម៉ឺននាក់ បានមកដើរលេងកម្សាន្ត និងស្នាក់នៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង នាឱកាសថ្ងៃឈប់សម្រាក រយៈពេល៣ថ្ងៃ ក្នុងព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក បណ្តែតប្រទីប និងសំពះព្រះខែ អកអំបុក ចាប់ពីថ្ងៃទី០៤ ដល់ ថ្ងៃទី០៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ។
នេះបើតាមការផ្តល់ព័ត៌មានពីលោក ហម អរុណ អនុប្រធានមន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តបាត់ដំបង នាព្រឹកថ្ងៃទី០៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នេះ ដោយលោក បានបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះទៀតថា ចំនួនភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ បានមកលេងខេត្តបាត់ដំបង ក្នុងឱកាសព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូករយៈពេលបីថ្ងៃសរុបចំនួន១២៣.៩៥៥ នាក់ គឺមានការកើនឡើង១២,១៩% បើប្រៀបធៀបរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២៤ ដែលមានជាង១១ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះ ។
លោក ហម អរុណ បានបន្តទៀតថា ក្នុងចំណោមភ្ញៀវជាង១២ម៉ឺននាក់នោះ មានភ្ញៀវជាតិចំនួន១២៣.០៨០ នាក់ កើនឡើង១២,២២ % បើប្រៀបធៀបរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២៣ មានចំនួន ១០៩.៦៧៧ នាក់ និងភ្ញៀវអន្តរជាតិ ចំនួន៨៧៥ នាក់ កើនឡើង ៧,៧៦ % បើប្រៀបធៀបរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២៤ មានចំនួន៨១២នាក់ ។
លោក អនុប្រធានមន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តបាត់ដំបង បានបង្ហាញឱ្យដឹងផងដែរថា ភ្ញៀវដែលបានមកលេង និងស្នាក់នៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង បានដើរកម្សាន្តនៅតាមរមនីយដ្ឋាន និងតាមទីវត្តអារាមនានា បានរៀបចំឱ្យមាននូវកម្មវិធីដាល់អំបុកបែបសហគមន៍ ដែលមានការចូលរួមពីសំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមសហគមន៍ និងពិសេសមួយទៀត គឺមកលេងកម្សាន្តនៅក្នុងក្រុងបាត់ដំបង ខណៈដែលសមាគមហ្វារពន្លឺសល្បៈ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តបាត់ដំបង បានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍មហោស្រពសិល្បៈទីក្រុងស្អាតប្រចាំឆ្នាំ នៅតាមបណ្តោយផ្លូវលេខ២ ចំកណ្តាលក្រុងបាត់ដំបង ដែលមានការចូលរួមសំដែងដោយក្រុមសិល្បករ សិល្បការិនីរបស់ហ្វាពន្លឺសិល្បៈ និងក្រុមសិល្បៈអន្តរជាតិជាច្រើនប្រទេស បានសំដែងរួមគ្នា និងមានកម្មវិធីសំដែងថ្មីៗរហូត មិនដដែលៗជាន់គ្នា គឺកាន់តែទស្សនា កាន់តែជក់ចិត្ត ដែលធ្វើឱ្យមានភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ រួមជាមួយនឹងប្រជាពលរដ្ឋ បានចូលរួមទស្សនាកម្សាន្តយ៉ាងច្រើនកុះករ៕