នាយករដ្ឋមន្ត្រីម៉ាឡេស៊ី ពិភាក្សាតាមទូរស័ព្ទជាមួយប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ អំពីស្ថានការណ៍ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ
Sat,15 November 2025 (Time 11:39 AM)
គូឡាឡាំពួ៖ លោក អាន់វ៉ា អ៉ីប្រាហ៊ីម នាយករដ្ឋមន្ត្រីម៉ាឡេស៊ី បានពិភាក្សាតាមទូរស័ព្ទជាមួយប្រធានាធិបតីអាមេរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ កាលពីថ្ងៃសុក្រ ទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ស្ដីពីស្ថានការណ៍វិវត្តន៍នៅឯតំបន់ព្រំដែនកម្ពុជា- ថៃ។
នៅក្នុងការបង្ហោះលើ Facebook លោក អាន់វ៉ា បានគូសបញ្ជាក់ថា «ខ្ញុំបានបង្ហាញពីការត្រៀមលក្ខណៈរបស់កម្ពុជា និងថៃ ដើម្បីបន្តជ្រើសរើសយកកិច្ចសន្ទនា និងកិច្ចប្រឹងប្រែងការទូតជាមធ្យោបាយមួយស្វែងរកដំណោះស្រាយប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព»។
លោកបន្ថែមថាលោកបានបញ្ជាក់ឡើងវិញថាប្រទេសទាំង២ បានដកអាវុធធុនធ្ងន់ចេញពីតំបន់ព្រំដែន ស្របទៅតាមកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាព។ «ដូច្នេះ ខ្ញុំសូមស្វាគមន៍តួនាទីយ៉ាងសកម្មរបស់លោកប្រធានាធិបតី ត្រាំ ដែល បានទំនាក់ទំនងផងដែរជាមួយនាយករដ្ឋកម្ពុជា សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងនាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោក Anutin Charnvirakul ដើម្បីធានាថារាល់ការខ្វែងគំនិតគ្នានឹងត្រូវបានដោះស្រាយដោយត្រឹមត្រូវ សំដៅ ធានាស្ថិរភាព និងភាពសុខដុម»។ នេះជាការកត់សម្គាល់របស់លោក អាន់វ៉ា៕