ភ្នំពេញ៖ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជាបានអះអាង បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋណាដែលរកចំណូលបានតិចជាង២៥០លានរៀលក្នុងមួយឆ្នាំមិនត្រូវជាប់កតព្វកិច្ចបង់ពន្ធចូលរដ្ឋនោះឡើយ។ក្នុងឱកាសអញ្ជើញសម្ពោធ ដាក់ឱ្យដំណើរការថ្នាលឌីជីថលចុះឈ្មោះអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ នាថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤នេះ សម្តេចធិបតី បានលើកឡើងថា ការដាក់ឱ្យដំណើរការថ្នាលឌីជីថលចុះឈ្មោះអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធនាពេលនេះ គឺដើម្បីតភ្ជាប់រវាងបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ និងរាជរដ្ឋាភិបាល ហើយការណ៍នេះក៏ដើម្បីងាយស្រួលជួយរកដំណោះស្រាយដល់បងប្អូនដែលជួបបញ្ហាផងដែរ។សម្តេចធិបតី បានណែនាំឲ្យក្រសួង ឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ សូមកុំបង្ករឲ្យមានភាពស្មុគស្មាញដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋច្រើនពេកទាក់ទងនឹងការចុះឈ្មោះនេះ ហើយក្រសួងត្រូវចុះអប់រំ និងធ្វើការផ្សព្វផ្សាយបន្ថែមទៀតដល់បងប្អូនតាមសហគមន៍ ទាក់ទងនឹងចុះឈ្មោះអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធនេះ ហើយមួយវិញទៀតសម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីក៏បានព្រមានចំពោះអ្នកណាដែលបន្លំប្រជាពលរដ្ឋ រត់ការដើម្បីបានលុយពីប្រជាពលរដ្ឋទាក់ទងនឹងករណីនេះនេះផងដែរ៕