សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងមានបំណងចង់បង្កើតក្លឹបមួយ បង្ហាត់គុនយុទ្ធគុនចម្រុះខ្មែរបុរាណ។ សម្តេចបវរធិបតីបានបញ្ជាក់ថា ថ្ងៃមុនបានពិភាក្សាគ្នាដែរថា ចង់បង្កើតក្លឹបមួយនៅកម្ពុជា ដើម្បីផ្តល់ឱកាសឲ្យខ្មែរ និងបរទេសក៏អាចមកហាត់បាននៅកម្ពុជា"។ នេះជាការថ្លែងរបស់សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃកម្ពុចា ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបិទការប្រកួតកីឡាយុទ្ធគុនចម្រុះខ្មែរបុរាណ “ពានរង្វាន់សម្តេចបវរធិបតី” លើកទី១ ឆ្នាំ២០២៤ វិមានពហុកីឡដ្ឋានជាតិ “អូឡាំពិក” ថ្ងៃអាទិត្យ ទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤។សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែតថ្លែងថា សម្ដេចមានក្ដីរំភើបស្ទើស្រក់ទឹកភ្នែកក្រោយបានឃើញក្រុមកីឡាករកីឡាការិនីបានខិតខំរួមគ្នាបង្កើតគំនិតច្នៃប្រឌិតក្នុងការសម្ដែងគុនខ្មែរចម្រុះដែលមានភាពទាក់ទាញ ហើយបានប្រកាន់ភ្ជាប់នូវវប្បធម៌ ប្រពៃណីជាតិខ្មែរជាចំបង។សម្តេចធិបតីបានថ្លែងថា "ការប្រកួតគុនចម្រះុបុរាណខ្មែរជាក្តីស្រម៉ៃរបស់សម្តេចប្រមាន៥ឆ្នាំហើយ"។សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍ជំរុញឱ្យមានការផ្សព្វផ្សាយក្បាច់គុនចម្រុះខ្មែរបុរាណឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ។ជាមួយគ្នានេះ សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត លើកទឹកចិត្តដល់ចាស់ព្រឹទ្ធាចារ្យគុនខ្មែរបន្តរួបរួមគ្នាចងក្រងគុនខ្មែរទុកឱ្យកូនចៅជំនាន់ក្រោយ។ សម្ដេចធិបតីក៏ជំរុញឱ្យបន្តរួមគ្នាជំរុញផ្សព្វផ្សាយគុនខ្មែរនេះឱ្យបានទូលំទូលាយឱ្យបានច្រើនថែមទៀត។សូមជំរាបថា ការរៀបចំឱ្យមាននូវព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតយុទ្ធគុនចម្រុះខ្មែរបុរាណជាប្រវត្តិសាស្ត្រនេះឡើងគឺក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើម ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ប្រកបដោយចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់ សម្តេចបវរធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក្នុងគោលដៅលើកកម្ពស់ អភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍ “មរតកយុទ្ធគុនដូនតាខ្មែរ”៕